poniedziałek, 3 września 2012

Wywiad z Black Square

na zdjęciu: Hjort Broler na planie wideo promującego ostatni utwór Black Square

Dotarła do nas sensacyjna wiadomość, iż wkrótce nakładem ArtBazaar ukaże się pierwsza oficjalnie wydana kaseta Black Square. Z tej okazji przypominamy wywiad z formacją, który ukazał się niedawno w 4 numerze magazynu BIURO. Metal w różnych odmianach kojarzy się dziś bardziej z latami 90. - jednak jak w swoim subiektywnym alfabecie muzycznego offu pisze Wojtek Kozielski - to lata 80. są właściwą dekadą metalu. W dodatku gatunek ów nie stronił wówczas od eksperymentu (inspirującego jak widać po dziś dzień).Wszystkie kadry pochodzą z promocyjnego wideo nakręconego do odkrytego niedawno nagrania zespołu.Black Square
THE SUNKEN DESOLATE”

Fragment wywiadu z “Black Square” przeprowadzonego przez Chrisa “Trytona” Mitchella w roku 1992 w Tromso w Norwegii dla magazynu Masterfull Metalzine

TRYTON: Wasza pierwsza płyta The Sunken Desolate to kapitalna mieszanka wszystkiego co najlepsze w metalu. Na tym albumie słychać inspiracje  różnymi gatunkami , zaczynając od Glam Metalu kończąc na Norwegian Black Metalu. Czy to słuszne spostrzeżenie z mojej strony ?

PISKERMAGEN:  Tak, racja! Czerpiemy dużo z klasyki i takich tuzów jak Amon Dull II, Popol Vuh, Urian Heep, Blue Cheer a także bardziej aktualnych, mocniejszych i rodzimych uderzeń jak np. Immortal czy Mayhem, jest w tym  brzmieniu coś na ksztalt ładu i porządku.

TRYTON:  Dlaczego po dobrze przyjętej płycie The Sunken Desolate, mając tak wiele atrakcyjnych propozycji, mam tu na myśli występ na festiwalu w Wacken, często rezygnujecie z grania koncertów, czy to element waszej strategii?

PISKERMAGEN: Z jednej strony nie mamy potrzeby występowania na dużej scenie i skupiamy się na działalności w artystycznym  podziemiu. Z drugiej zaś strony  nie zgadzamy się z tym co dzieję się wokół Black Metalu.

BORET POLET:  Wiesz ta pretensjonalna satanistyczna, czy co gorsza narodowo socjalistyczna otoczka, często manifestująca nieuzasadnioną wrogość, jest to absolutnie nieakceptowalne.

KRAKE: Natomiast nie są nam obce takie motywy jak nihilizm, mizantropia, depresja czy apokaliptyczne wizje (śmiech).

HJORT BROLER: Hahaha, a przy tym wszystkim jesteśmy męskimi twardzielami  biegającymi po lasach w makijażu obcisłych gaciach i biżuterii (śmiech).

PISKERMAGEN:  Ale tak na poważnie, wszystko co robimy jest szczere i ważne zarówno dla nas jak i naszych odbiorców.

TRYTON: No właśnie, większość ekipy z branży, np Gaahl* (Kristian Eivind Espedal lider Gorgoroth przyp. red.) na pytanie co jest myślą przewodnią i ideologią w jego twórczości odpowie: “Szatan, który daje mu wolność ”zaś on sam na koncertach oblewa się krwią. Aprobuje też palenie kościołów [w Norwegii w latach 90. doszło do seri podpaleń przyp.red.]. Chciałbym wam zadać pytanie o ową ideologię, jaka się kryje za waszą twórczością. Co kryje się za nazwą “Black Square”?

PISKERMAGEN: Nie popieramy takich pojebanych akcji jak palenie zabytkowych kościołów, czego dopuścił się Varg (Varg Vikernes lider Burzum przyp.red.). A nazwa…

HJORT BROLER: To nawiązanie do dzieła Kazimierza Malewicza. Jego teoria supremacji zakladająca czysty odbiór, czy też samo odczuwanie sztuki poprzez uproszczenie formy, ma istotny wpływ na naszą działalność muzyczną.

PISKERMAGEN: Wracając jeszcze do Gaahl’a* prywatnie jest on miłym i wrażliwym gościem... szkoda nam czasu na rozmowę o religii, ale wierzymy w poczucie humoru, które kiedyś niczym grom jasny z nieba zbawi ten dziwny świat. (śmiech)


*     Gaahl czyli Kristian Eivind Espedal były frontman zespołu Gorgoroth w 2007 roku odszedl z zespołu. A rok później publicznie przyznał sie ,że jest homoseksualistą, co okazalo sie sporym szokiem dla wielu fanów black metalu. W 2010 został "Gejem roku w Norwegii".


Black Square: 
gitara, bas, mix: Tomasz Płonka
wokal: Michał Jankowski
perkusja, mix: Rafał Wilk
projekt koszulki: Sławek Czajkowski
aktorzy: 
Sławek Czajkowski
Stefan Hanćkowiak
Tomasz Wrona
Dominik Pintera
Kot Bolko "szef kociej watahy"
makijaż: Anna Szczygłowska, Sławek Czajkowski, Tomasz Płonka, Anna Szejdewik
charakteryzacja: Anna Szczygłowska
produkcja: BWA Jelenia Góra
zdjęcia, montaż, pomysł i realizacja: Rafał WilkObejrzyj wideo: http://www.youtube.com/watch?v=euSTqrRlm-Q 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz